Aktywność na kółkach: Jak utrzymać formę w podróży jako kierowca zawodowy?

Aktywność na kółkach: Jak utrzymać formę w podróży jako kierowca zawodowy?

Praca kierowcy zawodowego ma wiele zalet. Spore zarobki, możliwość zwiedzenia kawałka świata czy podszkolenia się z języków obcych na pewno się do nich zaliczają.

Niestety, jedną z największych wad pracy kierowcy zawodowego jest fakt, że dużo czasu spędza w pozycji siedzącej, bez możliwości wstania i zrobienia sobie przerwy. A jak wiemy – długie siedzenie nie sprzyja zdrowiu. W połączeniu z brakiem aktywności fizycznej oraz niezdrową dietą, może powodować różne choroby.

Długie siedzenie może prowadzić do problemów z kręgosłupem, układem krążenia czy być jednym z powodów chorób takich, jak cukrzyca czy miażdżyca. Jednak większości tych schorzeń można przeciwdziałać – między innymi wprowadzając do swojej rutyny aktywność fizyczną. Dlatego dziś chcemy pokazać wszystkim kierowcom zawodowym, że w tej pracy – można być aktywnym!

Choć na trasie nie mamy regularnego dostępu do siłowni, to nie oznacza, że nie możemy wykonywać skutecznych ćwiczeń fizycznych. Możemy bez problemu połączyć je z pracą – sesja treningowa nie musi być długa. Wystarczy nawet kilkanaście minut codziennego treningu, aby nasz organizm był zdrowszy, a my sami czuli się lepiej.

Przykładowe ćwiczenia, które możesz wykonywać na trasie:

Spacer po okolicy – kiedy zatrzymasz się na postoju, wykorzystaj chwilę na dziesięciominutowy spacer. Możesz odkryć nowe miejsca i odetchnąć świeżym powietrzem.

Bieganie – jeśli masz okazję zatrzymać się przy lesie, możesz wybrać się na krótką przebieżkę.

Skakanka – skakanie na skakance to doskonały trening cardio, który możesz wykonać nawet na parkingu.

Siłownia dla truckerów – jeśli masz dostęp do takich miejsc, korzystaj z nich! W Europie pojawia się coraz więcej siłowni dla kierowców.

Ćwiczenia angażujące wiele grup mięśniowych – wykorzystaj kawałek trawy lub matę do wykonywania pajacyków czy burpees, które wzmocnią Twoje mięśnie i przyspieszą tętno.

Aktywność fizyczna nie tylko pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie, ale także na samopoczucie. Ćwiczenia potrafią obudzić lepiej niż mocna kawa, a pobudzony umysł będzie bardziej skoncentrowany na bezpiecznym prowadzeniu
Powrót do blogu